From the

Official News Magazine of the Diocese of Spokane

Deacon Eric Meisfjord, Editor
P.O. Box 48, Spokane WA 99210
(509) 358-7340; FAX: (509) 358-7302

Summer Mass times: Diocese of Boise, Idaho

the Inland Register

(From the June 15, 2001 edition of the Inland Register)

Aberdeen: Sun 8:30 a.m. (English), 1 p.m. (Spanish)
American Falls: Sat 8 p.m. (Spanish), Sun 10:30 a.m. (English)
Arco: Sun 9 a.m.
Blackfoot: Sat 7 p.m. (Spanish), Sun 10 a.m. (English) noon (Spanish)
Boise: Our Lady of the Rosary, Sat 5 p.m., Sun 9 a.m. Risen Christ: Sat 5 p.m., Sun 8:30, 10:30 a.m. Sacred Heart: Sat 5 p.m., Sun 8:30, 11 a.m., 6 p.m. St. John: Sat 5 p.m., Sun 8, 10, 11:30 a.m. St. Mark: Sat 5:30 p.m., Sun 8, 9:30, 11 a.m., 12:30, 6 p.m. St. Mary: Sat 5 p.m., 7 p.m. (Spanish), Sun 8:30, 10:30 a.m.
Bonners Ferry: Sat 7 p.m. Sun 9 a.m.
Bruneau: Sun 9 a.m. (English on 1st, 3rd, 5thSun only)
Buhl: Sat 5:30 p.m., Sun 8 a.m., 12:30 p.m. (Spanish)
Burley: Sat 6:30 p.m., Sun 9, 11:30 a.m. (Spanish)
Caldwell: Sat 5:30 p.m., Sun 8:30, 10 a.m., noon (Spanish)
Cambridge: 2nd, 4th, 5th Sun 8 a.m.
Cascade: Sun 11 a.m.
Challis: Sun 11:30 a.m.
Chubbuck: Sat 5:30 p.m., Sun 9 a.m. (through Labor Day)
Clark Fork: Sat 5 p.m.
Coeur d’Alene: St. Pius X: Sat 5 p.m., Sun 8, 10:30 a.m., 7:30 p.m. (through Sept. 2) St. Thomas: Sat 5 p.m., Sun 8, 10 a.m.
Cottonwood: Sat 7:30 p.m., Sun 8 a.m.
Council: 1st, 3rd Sun 8 a.m.
DeSmet: Sun 11 a.m.
Driggs: Fri 6:30 p.m.
Dubois: Wed. 7 p.m.
Eagle: Sat 5 p.m., Sun 9, 11 a.m.
Elk City: Fri 6 p.m.
Emmett: Sat 5 p.m. (English), 7 p.m. (Spanish), Sun 9 a.m. (English)
Ferdinand: Sat 6 p.m. (through Labor Day)
Fort Hall: Sun 8 a.m. (English)
Garden Valley: Sun noon.
Genesee: Sun 9 a.m.
Glenns Ferry: Sat 5:30 p.m., Sun 9 a.m., noon (Spanish)
Gooding: Sat 7 p.m.,Sun 9 a.m., 2 p.m. (Spanish)
Grand View: Sun 11 a.m. (Bi-lingual 1st, 3rd, Sun)
Grangeville: Sat 5:30 p.m., Sun 8, 10 a.m.
Greencreek: Sun 9:30 a.m.
Hagerman: Sun 10:30 a.m.
Hailey: Sat 7:30 p.m. (Spanish), Sun 8:30 a.m.
Harrison: Sun 8:30 a.m.
Homedale: Sun 8:30 a.m., 12:30 p.m. (Spanish)
Idaho City: 1st Sun: noon (Mass) All others: 10:30 a.m. Communion Service
Idaho Falls: Christ the King Sat 5:30 p.m., Sun 8:45, 11 a.m. Holy Rosary Sat 5 p.m., Sun 8, 10:30 a.m., 1 p.m. (Spanish), 7 p.m.
Island Park: Sat 5:30 p.m.
Jerome: St. Jerome: Sat 6 p.m., Sun 9:30 a.m., noon (Spanish); 1st, 3rd Sun 5:30 p.m. Ascension Priory: Sun 9 a.m.
Kamiah: Sun 8:30 a.m.
Kellogg: Sat 7 p.m., Sun 8 a.m.
Lapwai: Sat 5 p.m.
Lava Hot Springs: Sat 5 p.m.
Leadore: Sun 10 a.m.
Lewiston: Our Lady of Lourdes: Sun 8, 11 a.m. St. James: Sun 8, 10 a.m. St. Stanislaus: Sat 5 p.m., Sun 9:30 a.m. Communion service: Sun 8 a.m.
Mackay: Sun 11:30 a.m.
Marsing: Sat 7 p.m., Sun noon (Spanish)
McCall: Sat 5 p.m., Sun 9 a.m.
Melba: Sun 9:30 a.m.
Meridian: Sat 5 p.m., Sun 8, 9:45, 11:30 a.m., 6:30 p.m.
Montpelier: Sun 8:30 a.m.
Moscow: St. Augustine: Sun 9:30 a.m. St. Mary: Sat 5 p.m., Sun 8:30, 11 a.m.
Mountain Home: Our Lady of Good Counsel: Sat 5 p.m., Sun 10 a.m., noon (Spanish) Air Force Base: Sun 9:30 a.m., 5 p.m.
Mud Lake: Sat 7 p.m.
Mullan: 1st Sun 6 p.m.
Nampa: St. Paul: Sat 5 p.m., Sun 8, 10 a.m., noon (Spanish), 7 p.m. (Spanish)
New Plymouth: 2nd 4th Sat 5 p.m., Sun 8:30 a.m.
Nezperce: Sat 5:30 p.m., Sun 8 a.m.
Orofino: Sat 5:30 p.m., Sun 10:30 a.m.
Parma: Sun 10:30 a.m.
Payette: 1st, 3rd, 5th Sat 5 p.m., Sun 10:30 a.m., 2:30 p.m. (Spanish)
Pierce: Sun 6:30 p.m.
Pingree: Sat 6 p.m.
Plummer: Sun 9:30 a.m.
Pocatello: St. Anthony: Sun 9:30 a.m., noon (Spanish) St. John Catholic Student Center: Sun 7 p.m. St. Joseph: Sat 6 p.m., Sun 10:30 a.m.
Post Falls: Sat 6 p.m., Sun 8:30, 10:30 a.m., 12:30 p.m. (Latin)
Potlatch: Sun 8 a.m.
Preston: Sun 4 p.m. (bi-lingual)
Priest Lake: Sun 11 a.m.
Priest River: Sun 9 a.m.
Rathdrum: Sat 6 p.m., Sun 9 a.m.
Rexburg: Sat 2 p.m., Sun 11 a.m.
Riggins: Sat 9 a.m.
Roberts: Sun 11 a.m.
Rupert: Sat 6:30 p.m., Sun 9, 11 a.m. (Spanish)
St. Anthony: Sun 9 a.m., 11 a.m. (Spanish)
St. Maries: Sat 6 p.m., Sun 10:30 a.m.
Salmon: Sat 5 p.m., Sun 8:30 a.m.
Sandpoint: Sat 6:45 p.m., Sun 8:30, 10:30 a.m.
Shoshone: Sat 5 p.m.
Silver City: Noon on July 16, Aug. 13, Sept. 4.
Soda Springs: Sat 7 p.m., Sun 11 a.m. (bi-lingual)
Spirit Lake: Sat 4 p.m., Sun 11 a.m.
Sun Valley-Ketchum: Sat 5:30 p.m., Sun 10:30 a.m.
Twin Falls: St. Edward, Sat 5 p.m., Sun 8, 9:30 a.m., 12:30 p.m. (Spanish), 6 p.m. Our Lady of Guadalupe Chapel: Sun 11 a.m.
Wallace: Sat 5 p.m., Sun 11 a.m.
Weiser: Sat 5 p.m., Sun 10:30 a.m., 1 p.m. (Spanish)
Wendell: Sun 11:30 a.m.
White Bird: Sat 9 a.m.
Worley: Sun 8 a.m.


Inland Register archives

© The Roman Catholic Diocese of Spokane. All Rights Reserved



Home